wcag_skip_links_header

Zielona pozytywka (The Green Music Box) (1955)

Drama 1godz. 30min.

Zielona pozytywka

Napisy: polskie i angielskie

Kilkunastoletnia Ruriko (Asaoka Ruriko) od ponad roku nie ma kontaktu z ojcem, który opuścił dom, by prowadzić bliżej nieokreślone badania. Wieczorami dziewczynka z wytęsknieniem wsłuchuje się w melodię z zielonej pozytywki, którą ojciec podarował jej przed wyjazdem, i w wyobraźni przenosi się do pełnej radości magicznej krainy. Pewnego dnia w jej rodzinnym domu pojawia się mężczyzna, który przedstawia się jako przełożony jej ojca i informuje matkę dziewczynki, że musi wraz z córką udać się do prowadzonej przez niego placówki badawczej, ponieważ jej mąż zachorował. Na miejscu okazuje się, że mężczyzna jest szefem zagranicznej szajki szpiegowskiej, która chce wykraść sekrety badań jej ojca. Ten ukrywa w pozytywce córki swoje notatki i poleca jej uciec. Dziewczynkę ratuje trójka chłopców, którzy uciekli z sierocińca, lecz następnego dnia ta ponownie wpada w ręce szajki. W wyniku szamotaniny ze szpiegami, pozytywka wpada do rzeki płynącej w kierunku Tokio. Zarówno agenci obcego wywiadu, jak i dzieci próbują ją odzyskać.

Inoue Umetsugu rozpoczął karierę w branży filmowej w 1947 roku na stanowisku asystenta reżysera w wytwórni Shintōhō – szybko awansował i już w 1952 roku na ekrany trafił jego debiut reżyserki. Rozpoznawalność zyskał za sprawą serii musicali z 1954 roku z udziałem siedemnastoletniej piosenkarki Yukimury Izumi, uznawanych za jedne z pierwszych filmów jazzowych w Japonii. Zielona pozytywka – adaptacja powieści dla dzieci autorstwa Hōjō Makoto – była drugim filmem, jaki zrealizował dla wytwórni Nikkatsu, do której przeniósł się w 1955 roku. Trudno nie dostrzec w niej pewnych podobieństw do produkcji z Yukimurą – choć jest przede wszystkim komedią przygodową, zawiera liczne piosenki, a główną rolę zagrała w niej młoda aktorka (Asaoka Ruriko miała wówczas czternaście lat i był to jej debiut filmowy). Choć dorosłą widownię Zielona pozytywka może razić uproszczeniami i naiwnością, jej seans daje – wciąż rzadką na Zachodzie – możliwość zapoznania się z tym, jak wyglądały japońskie filmy dla dzieci z połowy ubiegłego wieku. Warto również odnotować, że był to pierwszy kolorowy film Nikkatsu, zrealizowany w rychło zarzuconej technologii Konicolor.

Dawid Głownia

Seanse

Film dostępny w ramach dwóch pokazów 10.10 oraz 17.10. Każdy z nich potrwa 48 godzin. W przypadku pierwszego pokazu dostęp będzie do 12.10, a w przypadku drugiego pokazu dostęp zakończy się 19.10. The Green Music Box

Subtiltes: Polish & English

The first feature-length theatrical film shot in Konicolor, The Green Music Box is based on the eponymous novel by Makoto Hojo. A musical action film for children, the movie typifies Inoue Umetsugu’s creative use of color. It marks the debut of fourteen-year-old Ruriko Asaoka, whose character becomes entangled with a spy trying to steal her father’s secrets. The cast also includes the talented comedian Frankie Sakai. Asaoka would sustain a career in Nikkatsu action and melodrama pictures through the following decades, while Sakai brought his inimitable sly humor to a number of Yuzo Kawashima’s vibrant dark comedies. The restored 35mm Konicolor print is from the Collection of the National Film Archive of Japan, Tokyo. - Adapted from Il Cinema Ritrovato.

Screenings

Film available on 10th of October and 17th of October. Each screenings will be open for 48 hours. First screening will end on 12th of October. Second screening will end on 19th of October.

Director

Inoue Umetsugu

Screenplay

Inoue Umetsugu

Screenplay

Hojo Makoto

Cinematography

Kakita Isamu

Editor

Suzuki Akira

Producer

Mizunoe Takiko

Język

Japanese

Napisy

English, Polish

Kraj

Japan

Studio

Nikkatsu